Wydajność

Decydując się na założenie plantacji miskanta olbrzymiego bierzemy pod uwagę wydajność tej rośliny z hektara. Ma ona ścisły związek z klasą ziemi, jej przygotowaniem pod uprawę, jak również z pielęgnacją przed chwastami i nawożeniem.
Plon z jednorocznej uprawy jest niewielki. Z uwagi na koszty zbioru i transportu, które przewyższają wartość uzyskanej biomasy, ściętą trzcinę można pozostawić na ziemi.


Najefektywniejszy zbiór następuje po trzecim roku, gdzie wydajność wynosi ok. 17-20t/ha. Na glebach lepszych, np. III-IV klasy plony mogą wynieść do 25t/ha.

Dobre plonowanie miskanta wiąże się z tym, iż potrafi on w krótkim czasie osiągać duże przyrosty biomasy. Posiada grube, sztywne i wypełnione gąbczastą masą łodygi, których ilość przy jednej kępie dochodzi do ok. 100 szt.


Z opracowań naukowych wynika, iż kaloryczność 30 ton suchej masy miskanta odpowiada 20 tonom węgla kamiennego.



Na plantacji zachwaszczonej, założonej na glebie bardzo piaszczystej i ubogiej w niezbędne minerały mogą wystąpić brązowo- fioletowe odbarwienia liści. Jest to reakcja rośliny na osłabienie ze względu na niesprzyjające warunki. Podobne objawy mogą wystąpić na glebie piaszczystej przy długotrwałej suszy. Miskant będzie potrzebował 1 roku, a nawet 2 lat, by dorównać rosnącemu w „komfortowych” warunkach, jednakże przyrost biomasy będzie mniejszy.


Na dobrej glebie, przy właściwej pielęgnacji miskant może osiągnąć w pierwszym roku wysokość ponad 2 m.


Zalecane jest coroczne koszenie biomasy miskanta, gdyż pozostawione, zaschnięte łodygi przeszkadzają we właściwym wzrastaniu młodych łodyg, ograniczając im przestrzeń i nasłonecznienie, przez co przyrost biomasy jest mniejszy. Łodygi są cieńsze.

Marian Pokrywka

Majdan Sieniawski
tel. 665 485 560
email: mrol12a@wp.pl